ההיסטוריה של כביש 358: מהכינוי "טוסקנה הישראלית" ועד היום

כביש 358 הוא כביש מיוחד במינו שמביא לידי ביטוי את המציאות הישראלית המורכבת כל כך, נופים מופלאים לצד מציאות ביטחונית מורכבת. למה מכנים אותו "טוסקנה הישראלית" ומה עושה אותו לכל כך מיוחד? הכירו את כביש 358.

הכירו את כביש 358

כביש 358 הוא כביש שנמצא בדרום הארץ, נקודת ההתחלה שלו היא במחלף לקיה ונקודת הסיום במושב אמציה. הוא מגדר ככביש אורך, אורכו 27 ק"מ והוא מכיל 10 צמתים, כאשר רובן נחשבות לצומת ללא שם. מדובר בכביש יסית סודי וחשאי שלפחות בינתיים לא כולם מכירים אותו, מה שהופך אותו אולי לכביש המיוחד בארץ.

קצת על ההיסטוריה של הכביש

ההחלטה על סלילת כביש 358 התקלה בשנת 2001 והביצוע יצא לפועל בשנית 2003. המטרה העיקרית של סלילת הכביש הייתה לחבר את הישובים שבאזור, כמו שקף ושומריה, לעיר הגדולה באר שבע ומשם דרך כביש 35 לירושלים. הכביש נסלל לאורך גדר ההפרדה וכביש הביטחון. רק בשנת יוני 2009 נחנך הקטע העיקרי של הכביש שמחבר בין אמציה לשומריה.

כביש 358 – טוסקנה הישראלית

כביש 358 נסלל באחד האזורים היפים ביותר במדינה, אם לא היפה שבהם. זו בדיוק הסיבה שבגינה הגופים הירוקים שרצו לשמר את חבל הארץ הזה התנגדו לסלילת הכביש וכמובן להקמת ישובים חדשים באזור. לצד הכביש תוכלו לראות כרמים רחבי ידיים, כרמים מטופחים מאד שאין בשום חבל ארץ אחר, מה שגרם לרבים לכנות את האזור טוסקנה הישראלית. לצד הכביש תוכלו לראות גם חורשות אקליפטוס גדולות, את נחל לכיש ועוד.

ההיסטוריה של כביש 358: מהכינוי "טוסקנה הישראלית" ועד היום

יפה – אך מסוכן ביטחונית

במקבי לביטוי טוסקנה הישראלית, יש המכנים את האזור כדרך טקסס או כדרך המערב הפרוע. בשנות השמונים שרר באזור מצב ביטחוני לא יציב, כאשר השיא בא לידי ביטוי ברצח של בן הישוב שקף על ידי פלסטינאים מהכפר בית עוא. בעקבות הרצח הזה החל סכסוך קשה עם הכפר השכן, מה שכמובן השפיע על תנועת הרכבים היהודיים באזור. באופן כללי ניתן לומר שמדובר באזור המביא לידי ביטוי את המורכבות שבחיים המשותפים של יהודים ופלסטינאית וככזה, תמיד ישרור בו מתח ביטחוני. אגב, זה בדיוק מה שהופך את הכביש והאזור הזה למיוחדים כל כך.

ארגונים ירוקים נד הכביש

כשההחלטה על סלילת הכביש התקבלה, הארגונים הירוקים יצאו למלחמה קשה מאד נגד משרד התחבורה. לטענתם, לא היה שום טעם בכביש חדש לאורך הקו הירוק, בטח לא בעבור כמה משפחות שגרות בשקף ובשומריה. עוד טענו הארגונים הירוקים שאין לכביש הזה שום משמעות ביטחונית, שכן גדר ההפרדה היא זו שתהיה אמונה על הביטחון של היהודים באזור. עם זאת ולמרות המחאות כאמור, ההחלטה התקבלה והכביש נסלל.

לסיכום, אין ספק שכביש 358 חולש על אחד האזורים הכי יפים במדינת ישראל, ולא בכדי הוא מוגדר כטוסקנה הישראלית.

נגישות