כביש 77: מהכביש הממוחזר הראשון בעולם ועד ללוקיישן המרכזי בצפון

מכל הכבישים שנסללו עד היום בארץ, אין ספק שכביש 77 הוא המיוחד שבהם. מעבר לעובדה שהוא מנגיש את הדרום לצפון ולהיפך, הוא גם הראשון שנסלל באמצעות חומרים ממוחזרים. הכירו את הכביש הירוק הראשון בישראל, כביש 77.

הכביש הממוחזר הראשון

כביש 77 הוא כביש עמוס מאד שעליו נוסעים אלפי ישראלים מידי יום. מה שהנהגים הללו לא יודעים זה שהם נוסעים על הכביש הממוחזר הראשון בארץ. בזכות העובדה הזו, הארגון GREEN ROADS INTERNATIONAL זיכה אותו בהכרה מיוחדת כפרויקט על שחרט על דגלו את איכות הסביבה וההתחשבות בה.

את הכביש סללו באמצעות מחזור של סלעים מתוך האדמה לחצץ קטן שהיווה את המצע התחתון. חשוב לציין, סלילת כביש נחשבת לפרויקט מזהם מדרגה ראשונה. הפסולת שנוצרת כתוצאה מכרייה של החומרים שמהם עשוי הכביש היא כה רבה, עד שהיא מסוגלת למלא אלפי משאיות. אם היינו סוללים את כל הכבישים בארץ באופן דומה, התרומה שלנו איכות הסביבה הייתה משמעותית מאד.

מהנגב לגליל ללא רמזורים

כביש 77 מאפשר לנהגים נהיגה רצופה באורך של 266 קילומטרים ללא רמזורים. מנקודת הפתיחה שלו בצומת עמיעד ועד ערד שבדרום, אתם יכולים ליהנות מנסיעה רצופה ללא פקקים וללא תקלות מיותרות ברמזורים, כאלה שלא פעם מעכבות את התנועה. בכביש יש 5 מחלפים שלמעשה ביטלו את הצורך בצמתים, טורעאן, בית רימון, הושעיה, רמת ישי, אלונים, שדה יעקב והשומרים. בתוך כך, לא פלא שבכביש 77 יש פחות תאונות דרכים בשנים האחרונות, זאת בזכות הרצף שלו.

4 עובדות מעניינות על כביש 77: מהכביש הממוחזר הראשון בעולם ועד ללוקיישן המרכזי בצפון

גישה ללוקיישנים מרכזיים בצפון

נקודת הסיום של כביש 77 היא העיר טבריה. בתוך כך, הנגיש הכביש את העיר התיירותית הזו לתיירים רבים נוספים שעד סלילת הכביש פשוט ויתרו על התענוג. לכן, מעבר לחשיבות הכביש בכל הקשור לאיכות הסביבה והתחבורה, יש לו גם תרומה לא פחות חשובה לתיירות הישראלית. כמובן שכשאנחנו מציינים את העיר טבריה אנחנו מתכוונים לכל הלוקיישנים המעניינים שיש באזור, כמו חופי הכינרת, הצימרים היוקרתיים, צפת ועוד.

אתם נוסעים על כביש מהמנדט הבריטי

אולי לא ידעתם, אבל הקטע המזרחי של הכביש נסלל עוד בימי המנדט הבריטי. בנוסף, הקטע האמצעי שלו, מצומת המוביל ועד צומת גולני, קיים כבר משנת 1970. רק ביולי 2009 עם עבודות הפיתוח של הכביש, נסללו שני נתיבים לכל כיוון והוא הפך לאחד מהכבישים הראשונים שהמהירות המותרת בו היא מעל 100 קמ"ש. לכן, כשאתם נוסעים על הקטע הזה, דעו שאתם נוסעים על חתיכת היסטוריה.

אם כן, אין ספק שכביש 77 הוא כביש מיוחד במינו, שבין השאר הביא לקדמת הבמה את החשיבות של איכות הסביבה ולא פחות חשוב מזה, נסיעה שוטפת ללא רמזורים וגישה לנקודות עניין מרכזיות בצפון.

נגישות