איך מתמודדים עם תאונת דרכים שהובילה למוות?

הרכבים הפרטיים בהם כולנו משתמשים מסייעים לכולנו ברגעים חשובים בחיים ומאפשרים לנו להגיע בקלות ממקום למקום. עם זאת יש מחיר לא קטן שאנו משלמים והוא הסיכון הכרוך בנהיגה על רכב ונסיעה ברכבים כנוסעים והוא הסיכוי למעורבות בתאונות דרכים. למרבה הצער תאונות כאלו עשויות להיות קטלניות ולהסתיים במוות של אדם קרוב. כולנו שואפים לנהוג בבטיחות ומקווים שלא נצטרך להתמודד עם דברים כאלו, אך המציאות והסטטיסטיקה מראות שזה בהחלט יכול לקרות. ברגע הזה חשוב שנדע איך לגייס את כל המשאבים העומדים לרשותנו כדי להתמודד עם המצב הקשה בהחלט ואנו רוצים לדבר על דגשים חשובים שרצוי לאמץ בנקודה הזו.

מתכוננים להלוויה ולשבעה

בואו נתחיל מהחלק הטכני כביכול של ארגון טקס הלוויה ושבעה למנוח. חשוב שנדע להיערך מבעוד מועד ויש ליצור קשר בהקדם עם כל הגורמים הרלוונטיים. חברת קדישא היא זו שאחראית על סידורי ההלוויה, על שינוע הגופה ועל הקצאת חלק הקבר, וכשמדובר על מצבה זה כבר משהו שמשפחת המנוח צריכה לדאוג לו בעצמה. שירותים אלה של רכישת מצבה ניתנים על ידי חברות מיוחדות וניתן למצוא כאלו בנקודות שונות ברחבי הארץ. מעבר לכך חשוב לתכנן את ההספדים וכן להיערך לשבעה. במקרים כאלו מדובר על הרבה מאד מבקרים המעוניינים לחלוק כבוד אחרון ויש לדאוג למקום גדול ונוח מספיק לאירוח. על פניו נראה כי הם אלו הם עיסוקים טכניים גרידא, אבל האמת היא שיש בכוחם לעזור למשפחת המנוח להתמודד עם הקושי והכאב העמוק של הימים הראשונים והרבה פעמים זה אפילו מסיח את הדעת מצער קשה מנשוא.

 

 

אל תתפשרו על סיוע נפשי

כל מוות של אדם קרוב הוא קשה, אך אין ספק שכשמדובר על תאונת דרכים ומוות בטרם עת, הקושי הוא אפילו גדול יותר והצער עמוק במיוחד. קרובי המשפחה של המנוח שוקעים לא אחת למחשבות קשות ויש כאלו שלא מצליחים להתרומם למעלה ולראות אור בקצה המנהרה. צריך לזכור שהחיים חזקים מהכול. במידת הצורך אל תתביישו לפנות ליעוץ מקצועי ופסיכולוגי. פסיכולוגים ומטפלים שונים יודעים להעניק כלים ולספק הקלה ונחמה גם ברגעים הקשים ביותר. היו ערים לתחושות שלכם עצמכם ובעיקר לתחושות של שאר בני המשפחה. הרבה אנשים מדחיקים את הכאב ולא מראים שהם למעשה צריכים חיבוק גדול וחיזוק משמעותי כדי להמשיך הלאה.

אל תשכחו לברר מה הזכויות שלכם

זכרו – כאשר אדם הולך לעולמו בעקבות תאונת דרכים, הרבה פעמים המשפחה שלו זכאית לפיצויים משמעותיים. חשוב מאד לברר מה מגיע לכם מבחינת ביטוח החיים של האדם וכן חשוב לברר מה מגיע מפוליסת ביטוח הרכב. כמובן ששווה בהחלט לפנות בשלב הזה גם לביטוח לאומי ולברר מה הדין במקרה הזה ובמידת הצורך כדאי בהחלט לפנות לאיש מקצוע שיעזור לכם למצות את הזכויות שלכם.

לסיכום

אין ספק שלאבד אדם קרוב בתאונת דרכים זה דבר קשה מאד, אך לגמרי אפשר להתמודד ולראות אור בקצה המנהרה. הכי חשוב שברגעים הקשים תקיפו את עצמכם באנשים קרובים שיחבקו אתכם ולא ישאירו אתכם לרגע אחד לבד. שלא תדעו עוד צער.

נגישות