תפלת הדרך לנסיעה ארוכה: מה האפשרויות ומתי

תפילת הדרך

האם מתוכננת לכם בקרוב נסיעה ארוכה? ובכן, זה לא ממש משנה אם אתם מתכננים חופשה משפחתית במקום כלשהו, אם אתם נוסעים לבקר כבר ותיק משכבר הימים או אפילו אם אתם עוברים דירה, כמובן שזה משהו שצריך להתכונן אליו כמו שצריך. עליכם לדאוג למים ולאוכל שיהיה לדרך, לתקינות הרכב כמובן, לדלק שיספיק לכם לכל הנסיעה, לביגוד מתאים אם אתם נוסעים למקום עם מזג אוויר שונה ולעוד אינספור דברים קטנים וחשובים. ולצד כל הדברים הללו, האם אתם מקפידים גם לדאוג להכנה הרוחנית לקראת הנסיעה? כלומר, האם אתם עושים פעולות שונות ומבקשים תמיכה והגנה מהבורא לקראת נסיעה שכזו? ובכן, אם אתם לא ממש רגילים לעשות את זה, אנחנו רוצים להסביר בדיוק למה זה חשוב, ואיך כדאי לעשות את זה בצורה טובה.

תהילים זה תמיד נפלא

ובכן, לפני שנדבר בכלל על חשיבותה של תפילה וחשיבותה של הודיה, בואו נבין בכלל מהן האפשרויות שעומדות בפנינו כשאנו רוצים לומר תפילה כלשהי לקראת נסיעה. אז  קודם כל, ועוד לפני שנלך אל המובן מאליו, חשוב לומר כי קריאת מזמורים של תהילים היא אפשרות נהדרת. פרקי תהילים הם קצרים, ברורים ופשוטים לקריאה וכיום ניתן למצוא את כולם אפילו באינטרנט ולהתפלל בקלות באמצעות הטלפון החכם שלכם. אם כך, זוהי האפשרות הראשונה לתפילת לקראת היציאה לדרך, והיא בהחלט מומלצת בחום.

תפילת הדרך

מכאן, כמובן שאפשרות מצוינת ואף מתבקשת למדי היא אמירה של תפילת הדרך, תפילה מיוחדת בשביל מצבים של נסיעות ויציאה מהבית. מה שמעניין כאן הוא המקור של התפילה הזו שבהחלט שווה להכיר. תפילת הדרך הומצאה כבר בימים עברו, בתקופות בהן יציאה מהבית לדרך ארוכה ותקופה ממושכת הייתה מסוכנת הרבה יותר ממה שהיא כיום, בגלל סכנות אפשריות כמו מתקפה של שודדים, חיות טרף בדרך, נזקים של מזג האוויר, רעב וכן הלאה. כך למעשה היא הומצאה כשהמטרה שלה היא לבקש מהקדוש ברוך הוא שישמור עלינו וידאג לנו בדרך המסוכנת.

אז נכון, כיום הסכנות הן פחותות, אבל עדיין קיימות, ומדובר בעיקר על הסכנה של תאונת דרכים חלילה, ועל כן התפילה הזו עדיין חשובה ורלוונטית. שימו לב לכמה דגשים הקשורים בה:

אורך הדרך: את תפילת הדרך יש לומר אך ורק לפני יציאה לדרך שאורכה המינימלי הוא ארבעה קילומטרים לכל הפחות.

אמירה לפני יציאה ולא תוך כדי: כאן יש לנו ציווי חשוב מכמה סיבות. בראש ובראשונה לקרוא במהלך הדרך, כלומר במהלך נהיגה זה לא דבר אידיאלי וזה בהחלט עלול להיות מסוכן. מעבר לכך יש כאן עניין של כוונה, כלומר עלינו להיות מרוכזים אך ורק בתפילה.

תדירות: את התפילה יש לומר פעם אחת ביום. אם נוסעים מספר פעמים בכמה דרכים, יש לומר אותה בעצם לפני הפעם הראשונה.

מתי אומרים? את המילים בתפילה ״ותחזירנו לשלום״ יש לומר אך ורק אם אכן חוזרים הביתה בסופו של דבר באותו היום.

לא משאירים הכול לידי המזל

אז כמובן שחשוב להתפלל ולהודות לבורא לפני הנסיעה, אבל צריך לזכור תמיד שעלינו גם לדאוג לבטיחות של עצמינו. חשוב לבדוק את מזג האוויר לפני נסיעה ארוכה ולוודא שאתם ערוכים אליו, להכין את הרכב בצורה טובה ולבדוק את התפקודים הבסיסיים שלו, ולא לעלות על ההגה לעולם כשאתם עייפים או תחת השפעה של חומרים שונים. הקפידו על הדברים הללו תמיד ואנו מאחלים לכם דרך מוצלחת, בטוחה וחוויה טובה עם הנסיעה שלכם.

נגישות