האם חולי סכיזופרניה יכולים להוציא רישיון נהיגה?

כ-1%  מהאוכלוסייה הכללית מאובחנים עם סכיזופרניה, וזאת לאחר קבלת אבחון מפסיכיאטר. למעשה, הסימנים האופייניים הם מחשבות ותחושות שלא קיימות במציאות, אולם בשביל אדם שסובל מהמחלה, מדובר בחוויה אמיתית ומאיימת. בנוסף, רבים מהמאובחנים עם סכיזופרניה אינם מצליחים לתפקד באופן ראוי בחברה מאחר והם סובלים מהזיות, מחשבות טורדניות כמו גם הפרעה והתנהגות בדרך החשיבה. יחד עם זאת, באמצעות טיפול ניתן להוביל להתייצבות במצב הנפשי, עד לכדי השתלבות מלאה בחברה. אחד הנושאים שמטרידים את המאובחנים עם המחלה הוא הנושא של הוצאת רישיון נהיגה, ובדיוק לשם כך בחרנו להציג את כל המידע שיכול לסייע לטובת קבלת החלטות

סכיזופרניה ונהיגה – כל מה שצריך לדעת

אם עד לפני מספר שנים הנושא של מחלות נפש וסכיזופרניה בפרט לא היה מדובר, כיום מדובר בנושא שרבים מבינים כי הוא בעל משמעות – בשל הצורך לשלב את המאובחנים בחברה, כולל בפעולות יומיומיות כמו נהיגה. כאן תוכלו לקבל מידע אודות מה זה סכיזופרניה, אולם חשוב להבין כי מעבר להבנה כי מדובר בהפרעה נפשית חמורה, ישנן הגבלות שדורשות ממאובחנים ליצור קשר עם הרשויות, כמו למשל בעת רצון לחזור לנהוג. חולי סכיזופרניה נדרשים לפנות למכון הרפואי לבטיחות בדרכים מתוך מטרה לבצע בדיקה של כשירות רפואית ונפשית שנועדה לבחון האם אכן אפשר לנהוג. רצוי להגיע לבדיקה עם מסמכים מטעם הפסיכיאטר אשר מטפל, וזאת מתוך מטרה לעדכן אודות המצב הנוכחי ובהתאם לכך לקבל החלטה האם אכן אפשר להוציא רישיון נהיגה. מאחר והטיפולים במחלה התקדמו מאוד בשנים האחרונות, אפשר בהחלט לומר כי אין תשובה גורפת לחיוב או לשלילה לגבי הוצאת רישיון, אלא כל מקרה נבדק לגופו.

 

 

בדיקת כשירות – חלק בלתי נפרד מהוצאת

במידה ואתם מאובחנים עם סכיזופרניה ומתעניינים ברכישה של רכב חדש לקראת הוצאת רישיון, חשוב להבין כי על פי חוק אתם מחויבים להגיע לבדיקת כשירות המתבצעות בשורה של סניפים ברחבי הארץ, כאשר את רשימת הסניפים ניתן לראות באתר של הרשות הלאומית. מאחר ומדובר בבדיקות שמתבצעות לקהל הרחב, בכל הקשור לבדיקה של מאובחנים מחלות נפש מדובר בבדיקה פסיכולוגית שאורכת כ-4 שעות ומבוצעת בליווי של פסיכולוג,

מה להביא לבדיקה?

מאחר ומדובר בבדיקה שנערכת למשך מספר שעות, רצוי להביא איתכם אוכל קליל מהבית כמו למשל פירות יבשים וכן שתייה. בנוסף, הביאו איתכם את המסמכים מהפסיכיאטר עם חוות דעת עדכנית לגבי מצבכם הנפשי, לצד אגרת התשלום. ניתן לשלם בעבור האגרה באתר או במכונת התשלום בכניסה למכון. שימו לב כי לפני שאתם יוצאים מהבית אתם מביאים את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים  מתוך מטרה להגדיל את הסיכוי לקבל אישור, בהתאם לחוות הדעת הרפואית. מאחר ובשנים האחרונות פותחו טיפולים מתקדמים המאפשרים למאובחנים ליצור שגרת חיים נורמטיבית בצל המחלה, אין מדובר בסוף הסיפור מבחינכם אלא רק בעוד צעד בדרך לקבלת הרישיון, וזאת במידה ואכן הפסיכיאטר אישר.

לסיכום

מחלת הסכיזופרניה היא מחלה נפשית קשה שמשפיעה מאוד על איכות החיים של מבוגרים אשר מאובחנים, וזאת בשל הזיות, מחשבות טורדניות וכן מצבים פרנואידיים. כאשר המחלה מאוזנת ניתן ליצור שגרת חיים נורמטיבית לחלוטין בעקבות שילוב של תרופות מרשם לצד טיפול ממוקד. אולם, צריך לזכור כי לא פעם המחלה עשויה להתפרץ ולהוביל לחוסר תפקוד שיוביל גם לסכנה לא רק בעבורכם אלא גם בעבור הסביבה, ועל כן אם אתם מעוניינים להוציא רישיון ולרכוש רכב, צריך לבצע את התהליך בליווי מקצועי של הגורמים המקצועיים שיקבעו האם אכן תוכלו לקבל רישיון ובהתאם לכך להתנהל בצורה נורמטיבית, עד כמה שאפשר בחסות המחלה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות